8 grudnia 2020

165. Wszystko o Audrey Hepburn ...


Autor: Sean Hepburn Ferrer
Tytuł: „Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji.”
Moja ocena: 6/10

Opis: Biografia Audrey Hepburn autorstwa jej syna. Słynna aktorka, ikona kina, jako matka, żona i córka. I jako kobieta, której nie wystarczyło bycie legendą – postanowiła wykorzystać swoją sławę, aby pomagać biednym i pokrzywdzonym. Opowieść o dziewczynce i jej stanowczej matce, która uczyła ją, jak być uczciwą i cenić ciężką pracę. Opowieść o dziewczynce, która przeżyła II wojnę światową i na zawsze zapamiętała, czym jest nędza, głód i cierpienie. Opowieść o dziewczynce, która nie bała się pracować i osiągnęła w życiu niezwykłą sławę. Opowieść o wielkiej gwieździe, która nie dostrzegała własnego blasku. Opowieść o żonie, która dwukrotnie nie zaznała szczęścia w małżeństwie, bo ciągle cierpiała po odejściu ojca.(Źródło: Wydawnictwo Albatros) 


Autor: Robert Matzen
Tytuł: „Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu”
Moja ocena: 7/10

Opis: „Audrey Hepburn mówiła o sobie, że wojna ją ukształtowała. A jednak w żadnej z biografii nie znajdziemy wiadomości na temat jej młodości w ogarniętej wojną Holandii. Aż do teraz. Robert Matzen odsłania przed czytelnikami zapomniany dotąd rozdział z życia Audrey Hepburn, i robi to w iście filmowy sposób. Nieznane fakty na temat jej rodziny, część zatajana nawet przez FBI. Trauma wojny, kiedy Hepburn pomagała działaczom ruchu oporu, pracowała jako wolontariuszka w szpitalu, przeżyła bitwę o Arnhem i prawie umarła z głodu w czasie ostatniej wojennej zimy. Życie ze świadomością, że jej ojciec był nazistowskim szpiegiem, a matka wspierała Hitlera przez pierwsze dwa lata okupacji. Robert Matzen solidnie przygotował się do tej książki. W holenderskich archiwach dotarł do nieznanych dotąd materiałów źródłowych, wykorzystał dzienniki pisane przez naocznych świadków zdarzeń, przeprowadził wywiady z ich potomkami. Wiele z zamieszczonych w książce zdjęć pochodzi z prywatnego archiwum aktorki. Są wydawane po raz pierwszy.” (Źródło: Wydawnictwo Albatros) 




Moja opinia: Rzadko sięgam po biografie, więc nie nastawiałam się na nic konkretnego i też do końca nie wiedziałam, czego się spodziewać. Po przeczytaniu, obydwu tych pozycji, mam mieszane uczucia. Obydwie są przepięknie wydane! Twarde oprawy, zdjęcia, to coś, co tygryski lubią najbardziej! :) Jednak, gdybym miała wskazać, którą z nich Wam bardziej polecam, to wskazałabym na książkę „Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu”.

Dlaczego? Przede wszystkim jest bardziej dopracowana, a sama postać Audrey Hepburn jest przedstawiona w bardziej obiektywny sposób. Fakty przedstawione w tej biografii są naprawdę ciekawe, a zdjęcia wszystko dopełniają. „Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu” pokazuje nam powiązania aktorki z Hitlerem, miejsce jej dorastania oraz to jak II wojna światowa ukształtowała jej charakter, a samą Audrey jako osobę niezwykle odważną i gotową do poświęceń.

Niestety tego wszystkiego samego nie mogę powiedzieć o pozycji „Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji”, której autorem jest syn aktorki i według mnie jest raczej ciepłym wspomnieniem dziecka swojej matki, a nie biografią. Jest to książka, także dobra, jednak mniej dopracowana, mocno subiektywna i bardzo mało w niej faktów o autorce. Ta pozycja ma jednak dużą zaletę, jaką jest oprawa graficzna. Mnóstwo w niej zdjęć z rodzinnych albumów, także takich, z którymi się wcześniej nie spotkałam. Sean Hepburn Ferrer w „Audrey Hepburn. Uosobienie elegancji” pokazuje nam aktorkę nie tylko jako znaną osobowość, ale przede wszystkim jako matkę i osobę, która walczyła o dobro innych.











Za egzemplarze do recenzji dziękuję Wydawnictwu Albatros! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz